gungoren-hali-yikama
gungoren-hali-yikama

Halılarınızı Nasıl Yıkıyoruz?

Halılar güzelliğinin önemi kadar temizliği de hanımlar için çok önemlidir.  Halılar evlerimizin vazgeçilmez eşyalarındandır. Türk ailelerinin her bahar temizlik yapmaları bir gelenek olduğu gibi, apartman yaşantısı ve çalışan bayanların çokluğu sebebiyle halı yıkama büyük bir sektör haline gelmiştir. Metropol halı yıkama olarak profesyonel ekibimiz, yıkama makinelerimiz ve hızlı servisimiz ile bu sektörde öncü bir firma olmaya çalışmaktayız. Güngören‘de hizmet veren Metropol halı yıkama firmamız, halı yıkama aşamaları aşağıdaki yazılarımızdan okuyabilirsiniz. Halılar firmamıza geldiği andan itibaren cinslerine göre ayrılırlar. Ayrıştırılması yapılan halılar  toz alma işleminden geçtikten sonra halınız için en uygun, avrupa standartlarında içinde zararlı kimyasallar içermeyen çevreyle dost Lazer-Promax halı şampuanlarıyla 12 firçalı tam otomatik halı yıkama makinesinde tek tek yıkama işlemine alınır. Çok lekeli olan halılar leke çalışması yapılır gerekirse tekrar yıkama işlemine alınır. Leke ve kirlerinden tamamen arındırılan halılar bol su ile durulanarak sıkma işlemine girer ve halının içindeki su dışarı atılır. Yıkama işlemi biten temizlenmiş halılar kurutma işlemine girer.Kurutma odasına alınan halılar % 100 kurutularak paketleme bölümüne alınır. Son kontrolleri yapılan halı parfümlenerek paketlenir.

Metropol Halı Yıkama Fabrikamızdan Yıkama Video Görüntüsü
Şimdi Ara
Şimdi Ara

Halıların Toz Alma İşlemi

Evinizde ve işyerinizde elektrik süpürgüleriyle yapılan temizlik yüzeyseldir. Bu işlem halıların dibindeki tozları, kumları ve halı akarlarının temizlenmesinde yetersiz kalır. Bunun sonucunda maytların (toz akarlarının) üremesine elverişli ortam sağlanmış olur ve bir takım alerjik rahatsızlıklara yol açabilir. Bu durum sıklıkla görülmektedir. Düzenli aralıklarla süpürülen halılarda bile bu problemler vardır. Temizleme işlemi bu sebeple önce toz ve kumun alınması ile başlamaktadır. Poliüretan özel çırpıcıların kullanıldığı toz alma makinesinde,hassas çırpma, vibrasyon ve vakum uygulamalarıyla toz ve kum halıdan uzaklaştırılır.Toz , kum ve maytlardan arınmadan direkt halı yıkama yapmakla gerçek temizlik sağlanmaz.

Halı Yıkama ve Leke Çıkarma Çalışmaları

Yıkanacak halılar önce gruplandırılır. Daha sonra yıkama işlemine geçilir. Yıkama safhasında tam otomatik makineler kullanılır. Yıkama makinesinin öncesinde toz alma makinasıyla halı band üzerine yerleştirilir. İlerlerken farklı ünitelerden geçen halı otomatik olarak gezer fırça platformunda anti-bakteriyel temizliği yapıldıktan sonra ıslatılır, şampuanlanır, leke çıkarma işlemleri yapılır. Bu işlem halı tabanı, kenarı ve saçakları üzerinde uygulanır. İstenilen temizlik elde edilene kadar yıkama ve leke çıkarma çalışmasına devam edilir. Tam otomatik halı yıkama makinesine halılar tek tek konduğu için başka birisinin halısı ile sizin halınızın beraber yıkanması asla söz konusu değildir.Anti-bakteriyel temizlik sadece bizim farkımızla Güngören‘de hizmet veren Metropol Halı Yıkama fabrikamızda siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Metropol Halı Yıkama Güngören
Metropol Halı Yıkama Güngören

Halı Yıkama Akarlarının (Maytların) Temizliği

Halı yıkama esnasında kullanılan anti-bakteriyel  Lazer-Promax halı şampuanının içindeki maddeler (oksijen bazlı, hidrojen-per-oksit) sayesinde halılarının bakteriyel temizliği de yapılmaktadır. Bu işlem sonucunda yapılan işlem aynı zamanda halıların bakteriyel temizliğini de sağlamış olacaktır. Halı Yıkaması tamamlanan halılar durulama öncesinde belirli bir süre ultraviyole ışık altından geçirilerek, toz alma ve yıkama devamında halı akarlarına (mite) karşı ilave bir dezenfeksiyon sağlanmaktadır. Metropol halı yıkama, Güngören halı yıkama, hijyen halı yıkama, halılardaki mayt temizliği, hızlı ve express halı teslim, kaliteli ve en iyi halı yıkama gibi anahtar kelimelerle de bize ulaşabilirsiniz.

Halı Yıkama Durulama İşlemi

Halı yıkamanın en önemli safhalarından biri durulamadır. Durulaması iyi yapılmadan kurutulmuş halı tozları kendine çekerek daha çabuk kirlenecek ve yapış yapış olacaktır. İyi durulanmamış halıda keçeleşme meydana gelir.
Ultraviyole dezenfeksiyon devamında yapılmakta olan durulama işleminde halı konveyör bant üzerinde yavaşca ilerlerken dört ayrı yatay fırça grubundan geçmektedir. Her fırça grubu yedi ayrı durulama suyu fıskiyesiyle desteklenmekte, böylelikle fırçalar püskürtülen suyla fırçalamayı sürdürürken aynı zamanda vakumlama ile son derece sağlıklı bir durulama oluşturmaktadır. 

Halı Yıkama Sıkma İşlemi

Durulama sonrasında; halıların uzun süre ıslak bekletilmemesi ve kurutmanın kısa sürmesi için santrifüj (rulo tip sıkma kazanları) kullanılmaktadır. Halılar katlanıp kırılmadan, herhangi bir deformasyona maruz bırakılmadan rulo halinde santrifüj edilerek büyük oranda ön kurutma sağlanmaktadır.

Halı Yıkama Kurutma

Santrifüj edilerek ıslaklığı alınmış nemli halıların tamamen kurutulması için kurutma odasına alınır. Halılar, leke ve iz bırakmayacak paslanmaz malzemeden yapılmış boru askılara alınarak, kuru ve sıcak hava verip nemli havayı çeken dışarının tozlu ve kirli ortamından uzak sağlıklı ve hijyenik olarak kurutulmaktadır.

Halı Kontrol ve Ambalajlama İşlemi

Kuruyan halılar, son kontrolleri yapıldıktan sonra; paketleme makinesinden geçirilip parfümlenerek ambalajlanma işlemi yapılmaktadır.

Halılarınız 24 Saatte Teslim! 

Metropol halı yıkama şirketi olarak, halı yıkama  konusunda  profesyonel  çözümler sunmaktayız. Halılarınız fabrikaya geldiğinde ilk iş olarak cinslerine göre gruplarına ayrılır. Toz alma makinesinden geçirilerek tozlarından temizlenir. Halının cinsine uygun şampuan ve yıkama tekniğiyle yıkanır ve durulanır.Santrifüj makinesiyle su ve kirlerden tamamen arındırılır. Hijyenik ve izole edilmiş kurutma odalarında kurutularak Express Yıkama ile halılarınız 24 saat gibi kısa sürede kullanıma hazır hale gelir.Son olarak paketleme makinesinden geçirilen halılarınız son kontrolleri yapılıp parfümlenerek siz değerli müşterilerimize teslim edilmek üzere halı rafına yerleştirilir.

Şimdi Ara
Şimdi Ara

Kullandığımız LAZER PROMAX Halı Şampuanı ve Temizlik Ürünlerinin Uluslararası Geçerli Belgeleri

 • ISO 18001 OHSAS SERTİFİKASI
 • ISO 14001 SERTİFİKASI
 • Hygiene / Hijyen SERTİFİKASI


Categories: Halı Yıkama

8 Comments

Asuman Gezgin · 5 Mart 2020 at 6:59 am

24 saatte halı nasıl yıkanıp teslim edilir ya aklım almıyor

  Metropol Halı ve Koltuk Yıkama · 5 Nisan 2020 at 7:50 am

  Asuman hanım, Fabrikamızda 24 saat vardiyalı yıkama sistemi mevcuttur. Tam otomatik makinalarda yıkanıp kurutma odalarında kurutuyoruz.Halıların ortalama teslim süresi 3 gündür. 2 adet kurutma odamız var. Express yıkama (24 saatte) yıkama hizmeti talep ettiğinizde ilave olarak 40 TL Ödeme alıyoruz.Benim için 3 günde yeterli diyorsanız zaten normal yıkama ücreti alıyoruz. Ama müşterilerimizden bu konuda talepler aldık. Hepimizin başına gelebilecek ani misafir gelmesi, hasta ziyaret kabul v.s. yada özellikle kış aylarında aman çocuğum betona basıp hasta olmasın diye arti 40 TL yi gözü görmeyen müşterilerimiz var. Bu şekilde olan müşterilerimizin halılarını fabrikaya gelir gelmez ( gündüz yada akşam) hemen yıkamaya alıyoruz. Daha sonra 2. Acil kurutma odasında ortalama 6 saatte kurutuyoruz. Yani aksam bile gelse halı sabah paketlemeye hazır hale geliyor. Sabah gündüz ekibimiz paketleyip servis elemanımızla gün içinde teslimatını yapıyoruz. Bunu bir nev’i Hastanelerin Acil Servisine benzetebiliriz. Unutmayın ZAMANIN bazen PARA dan daha kıymetli olduğu durumlar vardır. Bu durumda biz METROPOL HALI VE KOLTUK YIKAMA olarak siz değerli müşterilerimizin hizmetindeyiz.

Mukadder Yıldız · 4 Şubat 2020 at 6:03 am

Evt ben geçen hafta verdim 5 gibi alındı ertesi gün 6 da teslim edildi evde yeni yürüyen bebeğim var ve çok memnun kaldim

  Metropol Halı ve Koltuk Yıkama · 5 Nisan 2020 at 7:46 am

  Mukadeder hanım güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

Berna SÖNMEZ · 2 Ocak 2020 at 9:51 pm

İşinde uzman ve profesyonel çalışan bir halı yıkama. Tavsiye üzeri aradım çok memnun kaldım tşk ederim 

  Metropol Halı ve Koltuk Yıkama · 5 Nisan 2020 at 7:56 am

  Berna hanım güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

Ayşegül · 31 Aralık 2019 at 2:13 pm

Halılarımı güvenle verdiğim yer. Bana göre İstanbul’un en iyi halı yıkama firması

  Metropol Halı ve Koltuk Yıkama · 5 Nisan 2020 at 7:48 am

  Ayşegül hanım güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir